Osvetlitve kulturnih objektov v modro v času svetovnega dne sladkorne bolezni 14. novembra 2017:
1. Ptujski grad,
2. Ptuj, razsvetljene v modro so bile naslednje ulice: Slomškova in Murkova ulica, ter Novi trg,
3. Ljubljanski grad,
4. Velenjski grad, cel november,
5. Mali grad v Kamniku,
6. Stražni stolp v Kamniku,
7. Modri krog, ki visi na stavbi v kateri deluje naše društvo,
8. Gimnazija Kranj,
9. Gimnazija Jesenice,
10. Cerkev sv. Urbana na Grabrovcu pri Metliki,
11. Cerkev Sv. Heronima v Ivanjem selu,
12. Cerkve Sv. Križa, nad Dobravo pri Dravogradu,
13. Cerkev Sv. Petra na Kronski Gori,
14. Kulturni dom Slovenj Gradec,
15. V Škofji Loki je osvetljen Loški grad,
16. Zagorje ob Savi osvetljena terasa Kulturnega centra,
17. Delavski dom Zagorje ob Savi,
18. Mestna ploščad v Zagorju ob Savi,
19. Dvorec Coronini v Šempetru pri Gorici na Trgu Ivana Roba 3, (v Dvorcu je sedež Občine Šempeter-Vrtojba),
20. Humanitarna hiša v kateri so prostori Društva diabetikov Nova Gorica v Šempetru pri Gorici (bivši mejni prehod Šempeter),
21. Stavbo Mestne občine Nova Gorica,
22. Zabaviščni in igralniški center Perla, Hit d.d. v Novi Gorici
23. Vila Vipolže(Goriška Brda-Občina Brda),
24. Zdravstveni dom Trbovlje,
25. Lekarna v Trbovljah,
26. Delavski kulturni dom Trbovlje,
27. Občina Trbovlje,
28. Lekarna Stoma center Trbovlje,
29. Dom upokojencev Franc Salamon v Trbovljah
Vedno dejavni radioamaterji
Volje nam pa, radomeljskim in moravškim radioamaterjem res ne zmanjka. Zagon, s katerim izvajamo svojo dejavnost zagotovo pripomore k temu, da smo že kar po pravilu uspešni na evropskih in svetovnih prvenstvih. Tudi zagnanost na konstruktorskem področju kar ne ugasne.
Prav konstruktorske rešitve pri gradnji novih anten so pripomogle k temu, da smo bili v letošnjem letu v kratkovalovnih tekmovanjih še uspešnejši v primerjavi s preteklimi leti. Po lastni ideji zgrajena unikatna antena s hitrim preklopom za vse smeri sveta za eno od nižjih frekvenčnih območij, kjer oddajno-sprejemni elementi dosegajo gigantske velikosti, postavljena na Zgornji Slivni, je pripomogla k osvojitvi kar dveh svetovnih rekordov v enem od največjih svetovnih tekmovanjih odprtega tipa, ki se jih redno udeležuje preko 30.000 radioamaterjev iz vsega sveta. Objava članka o konstrukciji antene je v radioamaterski javnosti požela lep odmev. Pa ne spimo na stari slavi. Za letošnje novembrsko svetovno prvenstvo, katerega udeležbo uvrščamo v eno od dejavnosti ob proslavljanju Svetovnega dneva diabetesa, smo testno pripravili anteno, ki je bila razpeta nad kar ½ ha velikem travniku.
Pa naša znanja in konstruktorske sposobnosti niso le namen sama sebi. V enem od prejšnjih člankov smo opisali, da je radioamaterstvo ljubiteljsko, nepoklicno ukvarjanje z radio-tehniko iz osebnih potreb, brez pridobitniških. In vendar je ta hobi za nekatere od nas postal način življenja in vplival tudi na del naših poklicnih poti.
Znanja, pridobljena na radioamaterski poti so Vitu, S56M, v mirovni operaciji na Kosovu pred nekaj leti, kjer je vodil projekt vzpostavitve sistema kratkovalovnih zvez za potrebe kosovske mejne policije, prišla še kako prav. Radioamaterska znanja koristijo tudi Robertu, S57AW, ki v letošnjem letu pomaga pri izgradnji podobnega sistema za potrebe tunizijske nacionalne garde, ki v Ministrstvu za notranje zadeve Tunisa skrbi za varovanje meje in morskega prometa. Še kako pomembno delo za pomoč pri preprečevanju kriminala in aktualnih ilegalnih migracij. Tudi zato se člani obeh društev lahko pohvalimo, da smo z znanji, pridobljenimi v društvu, prispevali svoj kamenček za varnost v svetu.
In krajevno. Kadar klasične komunikacije odpovejo, ko gre narobe, smo tu, na razpolago. Starejši se boste še spomnili, da so bile radioamaterske zveze edina komunikacija v času potresa v Skopju, na žalost tudi v času vojne na območju bivših republik Jugoslavije. Prve informacije o nesreči v Černobilu je posredoval radioamater, v orkanu Katarina so pomoč nudili radioamaterji. V času žledoloma pred nekaj leti, je bilo kar nekaj območij, kjer smo lahko edino radioamaterji zagotovili komunikacijo. Tudi te dni, ko so nas pestile vremenske neprilike, smo bili tu.
Si takih primerov želimo čim manj. Smo pa pripravljeni. Sistem je postavljen. Preko občine se vključujemo v sistem Civilne zaščite, preko Zveze radioamaterjev Slovenije v Amatersko radijsko omrežje za nevarnost (ARON) in preko Mednarodne zveze radioamaterjev v sistem GAREC – Globalni sistem ARON.
V okviru letošnje akcije radioamaterjev ob Svetovnem dnevu diabetesa, ki se smo se je tokrat udeležili že 19. leto zapored, smo uspeli vzpostaviti 15.460 zvez. Zastavljeno število 100.000 oddanih sporočil o nevarnosti sladkorne bolezni in oddajanja vsakoletnih priporočenih gesel SLODA in IDF, smo tako že zdavnaj presegli.
In ko govorimo o volji. Se splača spremljati, s kakšno voljo se naših aktivnosti ob Svetovnem dnevu diabetesa loteva naš prijatelj Jože Snoj, med drugim dolgoletni predsednik SLODA. Diabetik, ki je na inzulinu zdržal več kot 50 let! In ki že načrtuje naše dejavnosti v naslednjem letu. Si ga vzemimo za vzgled in z voljo, predvsem dobro, prebrodimo bolezenske in druge težave.
Vitomir Kregar, S56M
Zveza društev diabetikov Slovenije – SLODA in slovenski radioamaterji
bomo s pozivnima znakoma S55T in S50G že devetnajstič proslavljali Svetovni dan diabetesa z namenom izboljšanja življenja ljudi z diabetesom in povečanja zanimanja javnosti za ta problem.
S55T in S50G bosta vršila prenos na radioamaterskih radijskih valovih po celem svetu od petka, 10. 11. 2017 od 18. ure do nedelje, 12. 11. 2017 do 14. ure.
Za delo so predvidene naslednje frekvence:
CW SSB
10 m 28.025 28.500
15 m 21.025 21.325
20 m 14.025 14.225
40 m 7.025 7.150
80 m 3.525 3.725
V primeru zanimanja za vzpostavitev zvez na drugih amaterskih frekvencah (1,8 MHz, frekvence WARC, 50 MHz, 144 MHz in višje), se bomo z operaterji o prehodih sprotno dogovarjali.
V preteklih osemnajstih letih smo vzpostavili preko 90.000 kontaktov z večino »radioamaterskimo aktivnimi« državami sveta in oddali na deset-tisoče aktualnih gesel SLODA in IDF.
73 do poslušanja!
Vitomir Kregar, S56M
oktober 2017